Author: G. R.

Dashi Hëna do ju sjellë një ditë mjaft interesante. Do fitoni simpatinë e të gjithëve, do përballeni me plot surpriza dhe do ju vijnë disa mundësi të reja profesionale. Në dashuri do përjetoni momente vërtet shumë të lumtura me partnerin tuaj. Beqarët nuk do të humbasin takimet emocionuese. Demi Sot diçka mund të mos shkojë ashtu siç e prisni por mos krijoni panik. Me efikasitetin, aftësinë dhe kokëfortësinë që ju karakterizojnë aq shumë, ju mund të vendosni t’i zgjidhni problemet e pengesat fare lehtë. Silluni mirë me të dashurin tuaj, qëndorni larg ëmbëlsirave dhe pastave. Bëni vrap, shkoni në një…

Read More

Cila është gjëja më e rëndësishme për të mbajtur nën kontroll kolesterinën (e keqe), më saktë LDL-në? Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë dhe marrin më shumë jetë se të gjitha format e sëmundjeve malinje së bashku. Një nga faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e kësaj sëmundjeje është pikërisht niveli i ngritur i kolesterinës LDL (i keq) dhe kohëzgjatja e ekspozimit ndaj këtij faktori. Për këto sëmundje flitet pak dhe di pak publiku i gjerë, transmeton Telegrafi. Kjo sëmundje shkaktohet nga grumbullimi i depozitave yndyrore (pllakave) në arterie. Formimi i pllakave kërkon kohë, kështu që sëmundja…

Read More

Dy ditë pas tensioneve të krijuara nga grupe serbësh në veri të vendit, në kundërshtim të hyrjes së kryetarëve të rinj në zyrat e tyre, situata e përgjithshme e sigurisë në atë pjesë është e qetë. Pranë ndërtesave të Komunave në Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe në veri të Mitrovicës, si dhe brenda ambienteve të tyre, ka prani të Policisë së Kosovës, në ruajtje të rendit. Burime të KosovaPress-it bëjnë të ditur se serbët nga dita e hënë do të fillojnë me protesta të përditshme kundër prezencës së pjesëtarëve të policisë në këto komuna. Sipas këtyre burimeve, në këto protesta…

Read More

Këngëtari Blero po e shijon suksesin me projekte muzikore. Krah karrierës ai është i lumtur edhe në jetën private me partneren e re. Përmes një InstaStory ai ka nënkuptuar se e ka të dashurën më të mirë që e ka pasur ndonjëherë. Po zgjohem duke menduar se me cilin personalitet të saj duhet të përballem sot, por jam gati sepse ajo është vajza më e mirë që kam pasur ndonjëherë në jetën time”, ka shkruar ai.

Read More

Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë gjumë deri në mëngjes Disa madje shohin disa arsye mistike në këtë, por shkencëtarët kanë një mendim krejtësisht të ndryshëm, dhe ai ka vlefshmëri shkencore. Një studim i mjekësisë së gjumit zbuloi se rreth një e treta e të rriturve zgjohen të paktën tre herë në javë gjatë natës. Dhe më shumë se 40% e këtij grupi kanë probleme për të fjetur. Pra, kjo nuk është një dukuri e rrallë. Por ky ndërgjegjësim nuk e bën më të…

Read More

Moderatorja dhe këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Luana Vjollca, prej disa ditësh po qëndron në Australi. Kjo për shkak të projekteve të reja, për të cilat po punon që një kohë të gjatë. Sidoqoftë, bukuroshja bionde nuk mungon as me imazhe e video atraktive në rrjete sociale. Foto: Screenshot/Instagram E së fundmi ka shpërndarë disa të tilla ku shfaqet në një makinë luksoze e me kostum shumëngjyrësh. Dukjen e ka kompletuar me një palë atlete të markës Channel, syze dielli si dhe aksesorë. Foto: Screenshot/Instagram “Jeto pranë diellit, kërce pranë hënës”, ka qenë përshkrimi që ia ka vënë postimit.

Read More

Këngëtarja Britney Spears është takuar me të ëmën pas tre vjetësh. Spears ka postuar një foto kur ishte e vogël në llogarinë e saj në Instagram, me mbishkrimin: “Mamaja ime e ëmbël u shfaq dje në derën time pas 3 vjetësh… ka kaluar shumë kohë… me familjen gjithmonë ka gjëra që duhen përpunuar… por koha shëron të gjitha plagët!!!”. Ylli i muzikës pop tha se është në rrugën e duhur për të rregulluar marrëdhënien me mamanë e vet. “Dhe pasi kam qenë në gjendje të komunikoj atë që kam mbajtur për një kohë jashtëzakonisht të gjatë, ndihem kaq e bekuar…

Read More

Spinaqi është ndër ushqimet më të shëndetshme në planet dhe përmbajta e tij është lajm i mirë edhe për diabetikët. Spinaqi përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, i cili është treguar se ul nivelin e glukozës, rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe parandalon ndryshimet oksiduese, të shkaktuara nga stresi në pacientët me diabet. Studimet mbi acidin alfa-lipoik gjithashtu kanë treguar ulje të neuropatisë periferike dhe neuropatisë autonome në diabetikët, njofton klankosova. Sidoqoftë, shumica e studimeve kanë përdorur acid alfa-lipoik intravenoz dhe nuk është e sigurt nëse plotësimi oral do të nxirrte të njëjtat përfitime

Read More

Një person i dyshuar është arrestuar, pasi që dyshohet se ka dhunuar një vajzë të premtën, në Suharekë. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. ‘’ Suharekë 26.05.2023-22:00. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që i njëjti dyshohet se ka kryer veprën e lartëcekur ndaj viktimës femer kosovare. Me vendim të prokurorit i dyshuari dërgohet në mbajtje.’’ Thuhet në raportin e Policisë. /

Read More